Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Hafaza Melekleri

Çöküş
X
Çöküş
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Hafaza Melekleri

  Hafaza Melekleri; İnsanların önünde arkasında gezen meleklere denir. İnsanların iyiliklerini ve kötülüklerini yazan diğer iki meleğe de "Kiramen Katibin" denmektedir.

  Sağdaki melekler iyilikleri, soldaki melekler kötülükleri yazmakla vazifelendirilmişlerdir.

  "Halbuki üzerinizde muhakkak bekçiler, değerli yazıcılar vardır. Onlar yapmakta olduklarınızı bilirler. " (İntifar suresi, 10. 11. 12. ayet)

  Hz. Peygamber (s.a.s) "Allahu Teâla şöyle buyurmuştur: "Kulum bir günah işlemeye karar verirse onun cezasını yazmayın. Şayet o kötülüğü işlerse ona bir günah yazın. Bir iyilik yapmaya karar verirse yapmasa bile ona bir iyilik yazın. Yaparsa on iyilik yazın " der. (Müslim, İmân, 203)

  "İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah'ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah'tan başka hiçbir yardımcı da yoktur." (Râd suresi, 10. 11. 12. ayet)

  Bu melekler insandan cima, helâ ve gusül anında bu haller bitinceye kadar ayrılırlar..

  Hz. Peygamber (s.a.v) "Sizden hela ve cima hali hariç ayrılmayan Kirâmen Kâtibin'e saygı gösterin. İçinizden biri banyo yaptığında bir bez parçası ile avret mahallini örtsün"

  Hz. Peygamber (s.a.v) hafaza meleklerinin vazifelerini anlattığı bir hadiste; "Bir müslüman bir rahatsızlığa düşünce Allah onu koruyan hafaza meleklerine şöyle emreder: " Kulumun her gün ve gecede yaptığı iyiliklerin sevabını ona bu hastalık müddetince yazın" (Dârimî).
  Her elini sıkanla dost, her canını sıkanla düşman olma

  BatiTrakyaninSesi Forumu
  www.batitrakyaninsesi.net
Hazırlanıyor...
X