Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Yunanistan’da 2022 Yılının Resmi Tatil Günleri

Çöküş
X
Çöküş
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Yunanistan’da 2022 Yılının Resmi Tatil Günleri

  1 Ocak – Yılbaşı (Πρωτοχρονιά): Herhangi bir ekstra açıklama yapmaya gerek yok sanırım… Yılın ilk günü çalışacak değiliz herhalde 😊

  6 Ocak – Epifani (Θεοφάνεια):Ortodokslukta, İsa Peygamber’in vaftiz edilmesinin anıldığı önemli dini günlerden biri…

  7 Mart – Temiz Pazartesi (Καθαρά Δευτέρα): Kırk günlük orucun başlangıç günü. Hristiyanların ruhen ve bedenen temizlenmesini sembolize ettiği için “temiz” ismini almış. Bu bayramın günü her yıl değişiyor.

  25 Mart – Yunanistan Bağımsızlık Günü / Beşaret (Ευαγγελισμός της Θεοτόκου):Bugün Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazandığı gün olarak kutlanan yılın ilk milli bayramı… Ayrıca Hz. Meryem’in İsa Peygamber’e hamile kaldığı ve doğumunun Cebrail tarafından müjdelendiği günün anıldığı çok önemli dini günlerden biri.

  22-25 Nisan – Paskalya (Πάσχα): İsa Peygamber’in çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişinin kutlandığı, Hristiyanlığın en eski ve en önemli bayramı. Bu kutsal haftada, cumartesiyi pazara bağlayan gece kiliselerdeki büyük törenlerle kutlanan dirilişin ardından büyük oruç da sona eriyor. Bu bayramın da günü, oruç başlangıcına göre her yıl değişiyor..

  1 Mayıs – İşçi Bayramı (Εργατική Πρωτομαγιά): Bu bayram da dünyaca bilinen bir bayram… Fazlaca söze gerek yok.

  13 Haziran – Hamsin Yortusu-Pentikosti (Πεντηκοστή/Αγίου Πνεύματος): Bu günde, İsa Peygamber’in dirilip göğe yükselişinden sonraki 50. günde, Kutsal Ruh’un gökten inip 12 havariye görünmesi ve Hristiyanlık öğretisini yaymaları için kendilerine yeni dillerin ve okuma-yazma yeteneğinin bahşedilmesi anılıyor. Önemli bayramlardan biri olan bu bayramın tarihi de her yıl Paskalya’ya bağlı olarak değişiyor.

  15 Ağustos – Meryem Ana Bayramı (Κοίμηση της Θεοτόκου): Hz. Meryem’in ölümünün anıldığı en önemli dini bayramlardan biri… Hem Ağustos ayında olduğu için hem de ülkedeki çok büyük bir popülasyonun isim günü olduğu için (Despoina, Maria, Panagiotis, Panagiota gibi en bilinenler ve çok daha fazlası) Yunanistan içinde yerli turistlerin de çokça hareket ettikleri bir tarih bu… Bu sebeple eğer tatilinizin 15 Ağustos’a denk gelmesi ihtimali olacaksa kesinlikle otel rezervasyonu, araç kiralama gibi tatilinizin temel parçalarını mümkün olduğunca erkenden organize etmeye çalışın.

  28 Ekim – Hayır Günü (Ημέρα του Όχι): 1940 yılında, faşist İtalyan diktatör Mussolini’nin Mihver Devletlerinin Yunanistan’a girmelerine ve belli stratejik yerleri almalarına izin verilmesine yönelik ultimatomuna, Yunan diktatör Metaxas’ın verdiği cevabın anıldığı gün. 1942 yılından beri kutlanan bu gün ayrıca listedeki ikinci milli bayram…

  25 Aralık – Noel (Χριστούγεννα): İsa Peygamber’in doğumunun kutlandığı dini bayram…

  26 Aralık – Synaksi tis Theotokou (Σύναξη της Θεοτόκου): Hristiyan aleminin kurtarıcısı olan İsa Peygamber’i doğurmuş olması sebebiyle, Hz. Meryem’in özel olarak anıldığı dini gün.
  Yerel Tatiller


  Burada listelenen tüm tatiller, belirtilen yerlerdeki azizlerin ya da azizelerin anıldıkları günlerle alakalı yerel, dini tatillerdir. Bu liste ülkedeki tüm yerel tatilleri değil, Türkiye’den gelen turistlerin daha sık ziyaret ettikleri/edebilecekleri noktaları barındırmaktadır.

  17 Ocak-Peristeri (Atina): Aziz Antonios

  17 Şubat-Midilli: Aziz Theodoros o Bizantinos

  21 Mayıs-Meis: Azizler Konstantinos ve Eleni

  24 Haziran-İskeçe: Timios Prodromos

  29 Haziran-Kavala: Apostolos Pavlos

  17 Temmuz-Leros: Azize Marina

  22 Temmuz-Sakız: Azize Markela

  26 Temmuz-Gümülcine-Agia Paraskevi (Atina)-Stavros (Selanik): Azize Paraskevi

  27 Ağustos-Rodos: Aziz Fanourios

  29 Ağustos-İskeçe: Aziz Ioannis

  7 Eylül-Limnos: Aziz Sozon

  8 Eylül-Loutraki: Panagia Giatrissa

  3 Ekim-Atina: Aziz Dionisios Areopagitis

  26 Ekim-Selanik: Aziz Dimitris

  8 Kasım-Midilli: Azizler Taksiarhon Mihail ve Gavriil

  11 Kasım-Salamina: Aziz Minas

  14 Kasım-Rodos: Aziz Konstantinos o Ydraios

  6 Aralık-Dedeağaç-Oinousses: Aziz Nikolaos

  12 Aralık-Pire (Atina)-Korfu: Aziz Spyridon
  Okul Tatilleri (2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı)


  7 Mart: Temiz Pazartesi

  25 Mart: Milli Bayram

  1 Nisan: Milli Bayram

  18-29 Nisan: Paskalya tatili

  2 Haziran: Hz. İsa’nın cennete yükselişi

  13 Haziran: Hamsin Yortusu

  16 Haziran-9 Eylül: Yaz tatili
  Az Olsun Ama Öz Olsun

  BatiTrakyaninSesi Forumu
  www.batitrakyaninsesi.net
Hazırlanıyor...
X