Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Farsça Nasıl Bir Dildir?

Çöküş
X
Çöküş
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Farsça Nasıl Bir Dildir?

  Dünya üzerinde yüzlerce farklı dil konuşulur. Kimisinin kökeni, konuşma tarzı ve yazım şekli aynı olabilirken kimisinin alfabesi bile diğerleriyle bir benzerlik göstermez. Bu kadar farkı dil arasında Türkiye çevresinde çok sık konuşulan bir dil de Farsça'dır. Bu dil özellikle Orta Asya'da sıkça kullanılır. Farsça; kökeni çok eskilere dayanan bir dildir ve hala konuşularak varlığını korur.
  Farsça alfabesi; Arapça ile aynı olup harekesiz yazılır. Sayılar da aynı şekilde harekesiz Arap alfabesi ile yazılır. Sıra belirtmek için sayıların sonuna 'om', 'omi' ya da 'omin' eklenir. Konuşma özellikleri Arapça'ya çok yakındır; fakar her iki dil de birbirinden etkilenmemiştir. Gırtlak tonlamaları yüksektir.
  Farsça; Hint - Avrupa dilleri arasındadır. Bu ailenin Hint - İran dil kolunun İran kümesine dahildir. Dünya üzerindeki yaklaşık olarak 100 milyon kadar insanın ana dili Farsça'dır. Kökeni; Antik Pers halkının konuşma dilinden gelir.
  Farsça'yı konuşan ülkeler: Tacikistan, Özbekistan, Afganistan, Basra Körfezi ve İran'dır.
  Farsça'yı resmi dilleri olarak kabul eden ülkeler: Tacikistan, Afganistan ve İran'dır.
  Belirtilen ülkelerin yanı sıra Hindistan ve Pakistan'daki bazı yerli kabileler de Farsça konuşurlar. UNESCO; Farsça'yı 2006 yılında uluslararası ana dillerden biri olarak seçmesi için öneri almıştır.
  Farsça; Orta Asya'da konuşulan pek çok türeme dil üzerinde etkili olmuştur. En büyük etkisi Orta Doğu üzerindedir. Güney Asya'nın bir kısmını da etkileyen bu dil; Arapça üzerinde etkili olamamıştır.
  Orta Asya'da bu dilden etkilenen dillerin çoğu Türkçe ve türevleridir. Günümüzde çoğu Türk devletinde neredeyse kökene varan değişikliğin meydana gelmesinin en önemli sebeplerinden biri de bu dil etkileşimidir.
  Tarih boyunca Farsça ile üretilmiş pek çok edebi eser vardır. Özellkile İslam Dünyası'nın sanat dili olarak bilinir. Melodik ve şiirsel bir konuşma tarzına sahip olması nedeniyle tasavvufi eserlerde bu dili sıklıkla görebilirsiniz.
  İran Edebiyatı'ndaki çoğu eserin Farsça olması; Farsça'nın tarihte sanata ne derecede girdiğini gösterir bir kanıt niteliğindedir. Farsça'nın; Arapça ve Türkçe ile birleşip oluşturduğu farklı dillerden biri Urduca'dır. Bu dil günümüzde geniş kitleler tarafından konuşulur.

  Kaynak:
  https://farsdili.emsile.com
  Allah Bana Yeter O Ne Güzel Vekildir!

  BatiTrakyaninSesi Forumu
  www.batitrakyaninsesi.net
Hazırlanıyor...
X